On Tour 4 (26. maj - 8. juli`10)
Kort over ruten vil blive lagt ind senere...
Ruten "The Loop":
Bundaberg, Broken Hill, Port Augusta, Nullarbor og Border Village, Kalgoorlie-Boulder, Perth, The Pinnacles, Monkey Mia, Coral Bay, Cape Range NP / Ningaloo Reef, Exmouth, Mt Augustus, Karjini NP, Millstream-Chichester NP, Broome, Capa Leveque, Gibb River Road / Kimberley, Kununurra, Bungle Bungles, Kathrine / Mataranka, Savannah Way, Lawn Hill NP, Bourke & Wills Roadhouse, Cloncurry, Longreach, Emerald, Bundaberg.
OBS: De nyeste billeder ligger oeverst..
Flere billeder foelger...
Life is great!!!! ;o) Kameler - en tur paa kamelryg paa Cable Beach er et "must do" i Broome :o)
Cable Beach, Broome En ualmindelig smuk strand... What more can I say..???
Ungerne leger ved Python Pool Frokost i "det roede" ;o) Pyramid Station`s postkasse ved hwy`en
En lille bil i det store land Ved indgangen til Python Pool Python Pool
Mathias ved Milstream Station The liilypond, Milstream Nu paa Mt Herbert, Chichester NP
Et af mange roadtrains Og en af mange kaenguruer ;o) Vask mig..!
Knox Gorge - og saa maatte vi i badetoejet igen.. Oxer Lookout
Ned tilKalamani Gorge - endnu et smukt sted. Dramatiske roede klippevaegge og helt klart vand
Circular Pool - saa smukt som paradis... Vandet var koeligt men vandfaldene var varme - en skoen morgen!
Lookout over Circular Pool Der maa vi ned - det gaar over stok og sten..... og igennem vandloeb ;o)
Smukke Laura Os alle ved Fern Pool Mathias elsker at gaa i naturen
Flere smukke fugle Karijini NP - Dales Gorge er foerste stop..
Efter mange km paa gravelroad - et daek vil ikke mere.. Godt vi har egen mekaniker med :o)
Mt Augustus Station faar diesel ind Saa er der igen kvaeg paa vejen.. En gammel dumper var efterladt i vejkanten
Vi saa aboriginal kunst i en cave Os ved Mt Augustus 9. juni`10 Endnu en smuk lyseroed aftenhimmel
Vi gjorde det - vi kom helt til tops paa verdens stoerste sten :o) Og saa gaar det nedad..
Ungerne var seje 6 km op, op, op... I`m The King of The World!!!!!
Kan man gaa til toppen? Ok, det skal proeves... En lille rask tur paa 12 km ;o)
Tidligt oppe - venter paa at solen skal staa op, saa stenen kan skifte farve Dig og mig - vi gjorde det sgu..!
Resortets bar og restaurant ;o)
Okay et resort - wauw ;o) "Camping-bossen`s" bil Camping med udsigt
Sten i sigte!!!! ;o) Her ude er der "hoejt til loftet" paa alle maader :o)
En kaempegoanna gaar over vejen Indtryk fra en smuk og oede koeretur paa vej til Mt Augustus
Hvem fik nu den ide, Mads???? Mt Augustus, den sten skal vi se.. "Hvor ligger den?", spurgte damen paa turistbureauet!!!
Naeste dag - vejret er meget bedre.. Skoen strandtur i Sandy Bay ved Ningaloo Reef Hov... der soves ;o)
Uvejr paa vej - men stadig smukt.. Afslapning i Exmouth - og endelig internet!!!! En af mange smukke fugle
Egen strand - vi havde det hele for os selv :o) Ungerne skriver dagbog Skaller fra Ningaloo Reef
Frokostpause Virkelig daarlig dirtroad - saa er 100 km langt.. Endelig fremme - beachcamping
Ningaloo Station - vi skulle ha` tilladelse til at krydse over deres land - og huske at lukke alle gatene efter os :o)
WA er oede og lange distancer skal koeres Camping paa et restarea Paa dirtroad fra Coral Bay til Exmouth
Delfinerne er vilde, men kommer ind hver dag ved stranden i Monkey Mia - de faar en fisk som "beloenning"..
Indgangen til campingpladsen Smuk natur Morgen og paa vej til at se delfiner
Stranden ved Monkey Mia - ahh ;o) Campingliv..
En ""camperende emu" ;o) Og kaempe pelikaner paa stranden ved Monkey Mia
Solnedgang over det indiske ocean Paa vej til Monkey Mia - vi camperer i et draenspor i "nowhere" ;o)
Pinnacles Desert - en oerken af sandstoetter et par hundrede km nord for Perth. Maerkeligt men smukt faenomen..
Perth - vi saetter kursen efter Hogs Breath Cafe. En tradition naar vi kommer til et "yderpunkt" paa vores ture ;o)
Efter 4800 km er vi endelig i Perth ;o) Campingpladsen laa lige op ad en vinmark
Vi koerte tilfaeldigvis forbi en John Deere afd. - og ja, de havde arbejde til Mads.. Det maa vi lige overveje :o)
Nu med kameler ;o) Efter endnu 28 timer i bilen er vi kun 350 km oest for Perth - tid til at sove..
150km lige landevej i sigte - Australiens laengste helt lige stykke vej Cruisecontrol ;o)
We did the Nullarbor..!!!! En kollega til mig sagde "You guys are crazy - good luck!" ;o) Morgenmad
Farvel til NSW - Goddag til SA Rejsende unger... De elsker det heldigvis ;o)
Silverton city... En gammel mineby udenfor Broken Hill - vi slog vejen forbi.. ;o)
Hvor langt bliver det denne gang? Muddy vehicles bay 4 ;o) Efter 1850 km er vi i Broken Hill
|